V ráně, která se vyvíjí normálně, se produkce exsudátu časem snižuje, ale u chronických ran exsudát prodlužuje zánětlivou fázi hojení a má nepříznivý dopad na léčbu. Tento typ exsudátu obsahuje velké množství škodlivých látek, které mají negativní dopad na proces hojení.
Kdy se tvoří hodně exsudátu?
Nejčastější faktory nadměrné tvorby exsudátu v ráně:
- Velikost a umístění rány
- Onemocnění, která zvyšují únik tekutiny z kapilár (např. srdeční, renální nebo jaterní selhání)
- Patologie rány
- Selhání lymfatického systému
- Zvýšená bakteriální zátěž
- Léky (např. kortikosteroidy)
- Přítomnost edému
Rány charakteristické nadměrnou tvorbou exsudátu.
- Chronické bércové vředy
- Pooperační dehiscentní rány
- Maligní rány
- Popáleniny
- Zánětlivé vředy, jako např. revmatoidní vředy nebo gangrenózní pyodermie
- Místa kožních štěpů
Problémy spojené s nadměrným množstvím exsudátu
Pokud rána produkuje velké množství exsudátu a není vhodně léčena, spodina rány je nadměrně hydratována. To způsobuje unikání vlhkost, která působí na kůži v okolí defektu. Pokud je vlhkost zadržována pod krytím, může dojít k maceraci a kůže je náchylnější k poškození.
Vysoká hladina exsudátu může také způsobovat zápach, bolest, rozšíření rány, ztrátu proteinů, nerovnováhu tekutin a elektrolytů, zpomalené hojení nebo lokální infekci rány.
Únik exsudátu, zápach a bolestivost mohou být pro pacienty velmi nepříjemnou záležitostí a často vedou k jejich sociální izolaci. Pokud léčba není efektivní, mohou problémy spojené s nadměrným exsudátem vést k tomu, že pacient ztrácí důvěru v léčbu a nedodržuje nařízení lékaře, např. frekvenci převazů, užívání zvoleného krycího materiálu (může být těžký a objemný) nebo nutnost sedět delší dobu s nohama ve zvýšené poloze.