Existuje několik klíčových faktorů, které ovlivňují vznik diabetických vředů. Odborný článek na http://journals.lww.com přináší přehled těch nejvýznamnějších, včetně jejich stručné charakteristiky. Jedná se zejména o hladinu glykovaného hemoglobin, krevní tlak, tělesnou hmotnost, hladinu cholesterolu a kreatininu a v neposlední řadě také cvičení a kouření.
Rizikové faktory a doporučení
- Glykovaný hemoglobin − cílová hodnota glykovaného hemoglobinu HbA1c pro dobře kompenzované diabetiky činí 7 % a měla by být kontrolována každé 3 měsíce. Zvýšené hodnoty jsou prediktorem vzniku diabetických vředů.
- Krevní tlak − cílem je systolický tlak nižší než 130 mmHg a diastolický tlak 80 mmHg. Zvýšený krevní tlak může znamenat až 2,4krát vyšší riziko vzniku diabetických vředů.
- Cholesterol − doporučená hladina LDL cholesterolu je nižší než 2 mmol/l, naopak hladina HDL cholesterolu by měla být vyšší než 1 mmol/l. Hladina celkového cholesterolu by neměla klesnout pod 4mmol/l. Hladina triglyceridů by měla být nižší než 1,7 mmol/l.
- Kreatinin − hladina kreatininu v séru by měla být nižší než 110 µmol/l. Je důležité sledovat poměr albumin/kreatinin v moči. Vznik diabetických vředů souvisí s vysokou hladinou kreatininu a nefropatií (opakovaný nález proteinurie nebo nutnost dialýzy).
- Tělesná hmotnost − BMI by se mělo pohybovat v rozmezí 18,5 až 24,9 (rozsah normální tělesné hmotnosti). Pacienti s BMI vyšším než 40 (těžká obezita) mají o 25 % vyšší pravděpodobnost vzniku diabetických vředů (pacienti s BMI nad 45 pak dokonce o 85 % vyšší).
- Cvičení − pohybová aktivita prováděná déle než 150 minut týdně je spojena s lepší kontrolou glykémie a tedy nižším rizikem diabetických vředů.
- Kouření − kouření zvyšuje riziko vzniku diabetických vředů. Vykouření jedné cigarety sníží lokální prokrvení o 30 % na celou hodinu.
Zdroj:
http://journals.lww.com/aswcjournal/Fulltext/2013/11000/Best_Practices_for_the_Management_of_Foot_Ulcers.6.aspx