Chemické účinky inkontinence na kůži
Moč tvoří z 95 % voda a z 5 % organické látky, převážně močovina. Normální pokožka má pH mezi 5,4 a 5,9, což je kyselé prostředí s baktericidním účinkem, který omezuje růst patogenních organismů. Při inkontinenci moči se močovina na kůži rozkládá a vzniká hydroxid amonný. Tato zásaditá látka zvyšuje pH pokožky a podporuje růst bakterií.
Také fekální inkontinence hraje významnou roli při podráždění pokožky a může přispět k jejímu narušení. Stolice obsahuje enzymy, včetně proteáz a lipáz, které poškozují ochranou bariérovou funkci kožního povrchu.
Zvýšené množství mikroorganizmů z moči a stolice, které se takto dostanou na povrch kůže (mikroorganismy tvoří až 50 % pevné složky stolice), umožní výrazný růst bakterií a plísní.
Fyzikální účinky inkontinence na kůži
Nadměrná vlhkost snižuje odolnost a teplotu kůže. Omezuje se její prokrvení. Časté mytí a vysoušení způsobuje poškození třením a nepříznivě ovlivňuje bariérovou funkci kůže. Přítomnost nadměrné vlhkosti na kůži může také vést k maceraci.
Co je charakteristické pro defekty způsobené inkontinencí?
- nacházejí se v sakrální a ischiální oblasti
- nemusí být nutně jen na kostních výčnělcích
- barvu mají spíš nachovou než červenou
- okolní tkáň je edematózní a oteklá
- kůže je vlhká, pacient trpí inkontinencí nebo průjmem
- objevují se symetricky na obou stranách hýždí
Důsledky pro praxi
Snížená mobilita je klíčovým prognostickým faktorem pro rozvoj dekubitů. Mnoho imobilních pacientů bývá také inkontinentních. Základem péče o takovéto pacienty je používání inkontinenčních pomůcek a snaha o udržování čisté a suché pokožky.
- Nezbytná je včasná a pravidelná výměna absorpčních pomůcek.
- Před aplikací je důležité inkontinenční pomůcku pečlivě rozprostřít, aby se uhladily záhyby vzniklé při balení výrobcem a došlo k rovnoměrnějšímu rozprostření tlaku na pokožku pod pomůckou.
- Bylo prokázáno, že použití přípravků na bázi mýdla k očištění kůže způsobuje odstranění kožního mazu. Tato látka lipidové povahy poskytuje přirozenou hydroizolační vrstvu, která brání epidermálním ztrátám vody. Mýdlo také zvyšuje zásaditost a může způsobit podráždění pokožky. Doporučuje se proto používat speciální čistící kosmetiku bez přídavku mýdla a produkty, které nenaruší, ale naopak podpoří ochranný kožní film.
Více tomto tématu se můžete dovědět na největším a nejdůvěryhodnějším webu o inkontinenci v ČR.
Zdroj: