Bohužel radiace nerozlišuje mezi rakovinnými a zdravými buňkami a kožní buňky jsou vůči ozařování obzvláště citlivé. Téměř u každého pacienta, který podstoupí radioterapii, se objeví některé kožní změny.
Typické kožní změny po radioterapii
- Zarudnutí − kůže může zčervenat, podobně jako po spálení sluncem, poškození kůže se pohybuje v rozmezí od mírného až po těžké.
- Suchá kůže − ozářená kůže bývá velmi suchá a může dojít k jejímu odlupování.
- Svědění − pokožka po radioterapii může svědit, což pacienta nutí ke škrábání, následkem mohou být trhliny v kůži a napadení infekcí.
- Otok − postižená místa mohou být oteklá.
- Mokvání − ozářená pokožka se odlučuje rychleji, než může dorůst. Na kůži se tvoří vředy a/nebo může být zvlhlá či infikovaná. K tomu dochází nejčastěji v oblastech kožních záhybů, jako např. za ušima, v oblasti hýždí, v břišních záhybech nebo u žen pod prsy. Podobné projevy se objevují také v oblastech, kde je kůže velmi tenká, např. na krku a na čele.
Kožní změny obvykle nastávají během několika týdnů po zahájení terapie. Mohou odeznít po dokončení léčby, ale postižená kůže už se pravděpodobně nevrátí k původnímu stavu. Často bývá silnější, sušší, tmavší a náchylnější ke spálení než před zahájením léčby.
Jak zvládat účinky radioterapie
- Jemné zacházení − ozářenou kůži neotírejte, neškrábejte ani silně nedrhněte. Oděv a ložní prádlo pacienta by mělo být z materiálu, který nedráždí pokožku.
- Žádné extrémní teploty − na postižená místa neaplikujte led, termofor ani vyhřívací podušku.
- Koupání ve vlažné vodě − ideální je každodenní krátké sprchování vlažnější vodou. Nekoupat se ve vaně příliš často, a když, tak pouze krátce a nenapouštět horkou vodu. Nepoužívat silně parfémovaná mýdla. Pokožku jemně osušit, netřít.
- Pouze schválené výrobky − používané kosmetické a hygienické přípravky by měly být schváleny pro použití na ozářenou kůži.
- Zvlhčování vzduchu − zvlhčovač vzduchu ochladí a zvlhčí vzduch pro větší komfort pacienta.
- Opalovací krém − ozařovaná kůže by měly být chráněna před sluncem. Je vhodné používat opalovací krém a co nejvíce chránit kůži oděvem. Jedinci po radioterapii jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže a musí omezit pobyt na slunci po celý zbytek svého života.
- Žádná lepidla − nevhodné je přikládání jakýchkoliv lepicích materiálů na postiženou kůži. Použijte krycí materiály bez lepicí vrstvy.
- Léky − úlevu od svědící kůže mohou poskytnout některé léky či masti. Při infikování ran mohou pomoci antibiotika.