Hlavním tématem setkání bylo zdůraznění a zviditelnění závažnosti problematiky dekubitů nejen u hospitalizovaných pacientů, ale i u osob v domácí péči či v zařízeních sociální péče. Kulatému stolu předcházelo mezinárodní sympozium, které poskytlo informace o zahraničních aktivitách v oblasti prevence a léčby dekubitů.
Hodnocení aktivit v oblasti prevence a léčby dekubitů
U kulatého stolu se hovořilo nejen o konkrétních osvětových akcích ke světovému dni „Stop dekubitům“ v ČR, ale pozornost byla věnována také hodnocení dosavadních aktivit pro snížení výskytu dekubitů v ČR. Hlavní sestra MZ ČR vyzdvihla zejména zařazení dekubitů mezi resortně bezpečnostní cíle.
Šetření navíc ukazují, že velká většina zdravotnického personálu věnuje tomuto cíli velkou pozornost a většinu kritérií se daří naplňovat. Došlo také k vytvoření modelového vzdělávacího programu, který se podařilo v roce 2016 připravit tak, aby vyhovoval mezinárodním doporučením i podmínkám českého zdravotnického systému.
Významnou roli pro zvyšování povědomí o dekubitech hraje portál MZ ČR www.dekubity.eu, který se těší vysoké návštěvnosti ze strany laické i odborné veřejnosti.
Nový softwarový nástroj pro sběr dat o dekubitech
Zdroje dat o počtech pacientů s dekubity v ČR se mohou různit podle konkrétního datového zdroje, avšak podle údajů ÚZIS dosahují desetitisíců ročně. Z údajů Národního registru hospitalizovaných vyplývá, že dekubity trpí 1,2 % z celkového počtu hospitalizovaných pacientů ročně.
Šetření provedené Kanceláří zdravotního pojištění (dříve Národní referenční centrum) pak ukazuje, že v roce 2015 činil podíl pacientů v riziku vzniku dekubitů 21,64 % (7 832) a podíl pacientů s dekubitem 3,3 % (1 288).
Doc. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D. informovala o nově připravovaném softwarovém nástroji sběru dat o dekubitech, který zajistí standardizovaný sběr a umožní přenos dat do Národního systému evidence nežádoucích událostí.
Společné prohlášení na závěr
Závěrem se účastníci shodli na společném prohlášení:
- Zaměřit se na prevenci vzniku dekubitů
- Podporovat vzdělávání zdravotnických pracovníků v souladu s nejmodernějšími trendy
- Zajistit odpovídající vybavení pracovišť včetně segmentu domácí péče
- Zajistit odpovídající počet a skladbu ošetřovatelského personálu
- Prosazovat úhradu účinných preventivních opatření
- Dodržovat hygienická opatření k zajištění prevence infekcí
- Podpora ze strany firem zejména v oblasti vzdělávacích a osvětových aktivit a vývoji prostředků pro prevenci a léčbu dekubitů
- Zaměřit se na evidence dekubitů
- Využívat mezinárodní spolupráci, především portál dekubity.eu pro sdílení dat o výskytu dekubitů v jiných zemích, pořádání konferencí s mezinárodní účastí i v dalších letech.