Klinické studie naznačují, že krycí materiály typu TenderWet (nově HydroClean), které obsahují Ringerův roztok, poskytují úlevu od bolesti v ráně. Souhrnná práce výzkumníků z Velké Británie zkoumá dostupné důkazy a možné mechanismy týkající se efektu zmírnění bolesti v ráně pomocí těchto materiálů.
Složení Ringerova roztoku
Ringerův roztok poprvé připravil britský fyziolog S. Ringer (1835–1910). Jedná se o roztok chloridu sodného NaCl, chloridu draselného KCl a chloridu vápenatého CaCl2 v destilované vodě. Podobně jako u fyziologického roztoku se jedná o roztok izotonický, který obsahuje ionty sodíku a chloru. Navíc je však jeho složení obohaceno o ionty draslíku a vápníku, čímž je bližší složení krevní plasmy.
Pomáhá více vlhkosti
Schopnost krycích materiálů obsahující Ringerův roztok zmírňovat bolestivost rány je pravděpodobně zprostředkována vlhkým prostředím, které poskytují a které je příznivé pro hojení ran. Tato krytí navíc podporují funkci ochranné bariéry tím, že zvyšují množství tekutiny pod materiálem, která kryje exponovaná nervová zakončení a chrání je před poškozením třením. Vlhké prostředí navíc může také podpořit mobilizaci leukocytů, které v oblasti rány uvolňují látky s analgetickými vlastnostmi.
Ovlivnění exsudátu
Ringerův roztok také „ředí“ exsudát. Následná nižší koncentrace cytokinů v exsudádu pravděpodobně redukuje zánět u chronických ran a omezuje negativní vliv dalších komponent exsudátu, jako jsou matrixové metaloproteinázy (MMP). Dopad na zmírnění bolesti má zřejmě i ovlivnění pH exsudátu. Změnou pH spodiny rány se mohou inaktivovat proteiny a glykoproteiny zapojené do bolestivé odezvy na poranění, jako jsou matrixové metaloproteinázy a sodíkové a kalciové kanály.