Incidence komplikací diabetu s prodlužující se délkou života pacientů vzrůstá a stává se jednou z největších zdravotních výzev. Nová směrnice britského Národního institutu pro zdraví a klinickou kvalitu (NICE) přináší sérii doporučení pro efektivní terapii diabetických komplikací dolních končetin ve zdravotnických zařízeních zaměřených na akutní péči.
Diabetes mellitus představuje závažné onemocnění s vysokou morbiditou a mortalitou. V posledních desetiletích je monitorován výrazný nárůst pacientů s touto diagnózou.
- v České republice trpí cukrovkou 773 tisíc osob, zhruba v 90 % případů se jedná o diabetes 2. typu
- v Evropě bylo v roce 2010 evidováno přibližně 55 milionů diabetiků, celosvětově potom 285 milionů
- podle předpokladů bude v roce 2030 trpět diabetem 1 milion osob v ČR, 66 milionů osob v Evropě a 439 milionů osob ve světě
K častým komplikacím diabetu patří postižení dolních končetin – neuropatie, angiopatie, deformity, infekce, vředy a gangréna. Tyto komplikace prodlužují dobu hospitalizace a přinášejí s sebou zvýšené finanční výdaje. Tvoří nejčastější příčinu netraumatických amputací končetin a výrazně se odrážejí na kvalitě života pacientů.
Doporučení NICE pro efektivní léčbu diabetické nohy
Směrnice vydaná britským Národním institutem pro zdraví a klinickou dokonalost shrnuje základní principy efektivní léčby pacientů se syndromem diabetické nohy během hospitalizace v zařízeních akutní péče. Koordinovaným a systematickým přístupem lze podle ní eliminovat rozdíly v úrovni poskytované péče a snížit riziko dalších komplikací na minimum.
Mezi základní doporučení definovaná touto směrnicí patří:
- vypracovat plán péče o pacienty se syndromem diabetické nohy, jehož realizaci bude zajišťovat multidisciplinární tým (diabetolog, chirurg se znalostmi léčby diabetické nohy, specializovaná diabetologická sestra, specialista na péči o nohy a sestra specializující se na hojení ran)
- každému pacientovi přidělit kontaktní osobu, která bude zodpovědná za dodržování stanoveného plánu a předávání relevantních informací směrem k pacientovi, dalšímu zdravotnickému personálu, mezi nemocnicemi či případně mezi nemocnicí a institucí primární nebo komunitní péče
- pečlivě zdokumentovat a identifikovat nové či existující komplikace, zajistit neodkladnou terapii diabetické nohy (během 24 hodin) a poskytnout pacientovi potřebnou podporu
- existuje-li riziko infekce, které však není potvrzeno rentgenem, je třeba použít magnetickou rezonanci
- vypracovat postup na podávání antibiotik během infekce diabetické nohy
- při výběru krytí přihlížet ke klinickému hodnocení rány, preferencím pacienta a nákladům
Zdroj:
http://publications.nice.org.uk/…the-guidance