Jubilejní desátý ročník celostátního kongresu na téma „Mezioborová spolupráce při léčbě ran a kožních defektů“ přinesl také přednášku Romany Lebedínské. Účastníci se při ní dozvěděli řadu podnětných informací z praxe sestry, která denně ošetřuje pacienty s nehojícími se ranami.
Léčba rány jako důležitá součást péče o pacienta
Podle Romany Lebedínské, která působí jako hlavní konzultantka pro léčbu ran v Oblastní nemocnici Náchod, se rány teprve dostávají do středu zájmu odborné veřejnosti. Důvodem je neustále se zvyšující počet pacientů s ranami různé etiologie. Dobrou zprávou je, že lékaři i zdravotnický management začínají pozvolna vnímat léčení ran jako důležitou a neoddělitelnou součást péče o pacienta. Trendem se tak stává podpora edukace a prevence a hledání způsobů efektivní péče o rány.
Příčiny vzniku nehojících se ran
Důvodů, proč nehojící se rány vznikají, může být celá řada. Romana Lebedínská nicméně zdůraznila, že naprostá většina nehojících se ran je důsledkem jiného závažného onemocnění. K těm nejčastějším pak patří:
- chronická žilní nedostatečnost
- ateroskleróza tepen DKK
- diabetes mellitus
- zhoubné nádory
- jiné faktory (např. imobilita pacienta)
Ke zvyšujícímu se výskytu ran přispívají také takzvaná civilizační onemocnění. Zvláště ohroženou skupinou jsou lidé s nezdravým životním stylem a lidé obézní.
Jak nehojící se ránu úspěšně léčit?
Úspěšná cesta ke zhojení nehojící se rány je běh na dlouhou trať. Nejprve musíme:
- určit správnou diagnózu
- navrhnout vhodnou lokální a celkovou terapii
- navrhnout správnou výživu
- získat důvěru pacienta a jeho rodiny
Vše musí doplňovat odborné posouzení rány, vhodná volba materiálu a jeho správné použití a včasná reakce na různé fáze hojení. Důležitá je také péče o okolí ran – je potřeba zabránit mikrobiálním komplikacím, okolí rány musí být krásně čisté a hydratované.
Nutná je komplexní terapie
Na případu ze své praxe přednášející ilustrovala, že pro úspěšnou léčbu rány je nezbytné řešit terapii komplexně, nikoli jen lokálně. V ideálním případě sestra úzce spolupracuje s těmito dvěma specialisty:
- cévním chirurgem
- nutričním terapeutem
Přitom musí být jasné, kdo má hlavní slovo (rozdělení kompetencí), a nesmí se zapomínat ani na význam návaznosti péče.
Sestry se musejí ve své praxi zároveň často vypořádat s následujícími překážkami:
- překážky legislativní či finanční
- nedůvěra nemocnic
- nedostatečná erudice samotného ošetřujícího personálu