Kód 51850 ztratil omezení pro hospitalizované pacienty a lze jej vykázat i v ambulanci. Nově vznikl kód 51849, který řeší den průběhu terapie.
Systém Vivano je vhodný jak pro hospitalizované pacienty, tak právě pro následné ambulantní využití. Jednotka Vivano® Tec Pro je díky své velikosti a rozměrům přenosná a praktická kabelka s popruhem pacientům usnadňuje transport.
Pacient je o terapii poučen, celý systém včetně jednotky je mu zapůjčen a domů odchází s praktickou příručkou.
Pro další informace kontaktujte našeho reprezentanta: +420 724 671 019.
Přínos ambulantního využití podtlakové terapie potvrzují ze své zkušenosti i čtyři přední čeští specialisté
doc. MUDr. Lenka Veverková, Ph.D.; FN u sv. Anny v Brně, I. chirurgická klinika
Podtlaková terapie je neinvazivní metoda aktivního uzávěru rány. Terapie podporuje autolytický debridement, snižuje intersticiální otok spodiny rány, aktivní kontrakcí okrajů rány zmenšuje její objem, stimuluje tvorbu granulační tkáně a současně odvádí raný exsudát, čímž snižuje riziko macerace okolí rány. Díky bariérové funkci krytí zabraňuje podtlaková terapie sekundární rané infekci.
Tato metoda se ve světě používá již od roku 1990 a v řadě evropských zemí je již považována za standard léčby komplikovaných ran. V České republice je známa od roku 2005 a doposud byla využívána pouze pro hospitalizované pacienty nejčastěji na odděleních všeobecné chirurgie, na kardiochirurgických pracovištích, v traumatologických či popáleninových centrech. Z dlouholetých klinických zkušeností vyplývá, že tato metoda snižuje celkové výdaje na léčbu a hospitalizaci, snižuje mortalitu a morbiditu, umožňuje časnou rehabilitaci, zlepšuje psychickou stránku pacienta a šetří čas zdravotnického personálu.
V poslední době jsou systémy NPWT používány pro management uzavřených chirurgických incizí u pacientů s vysokým rizikem komplikací chirurgických ran. Jednotlivé systémy NPWT se i nadále vyvíjejí v závislosti na klinických zkušenostech a potřebách pacientů. Byly vyvinuty modely pro otevřené rány, které zahrnují lokální podávání roztoků, jsou nyní k dispozici také menší přenosné modely, které jsou vhodné pro ambulantní nebo domácí péči.
Na základě požadavku odborných společností a v součinnosti se vstřícností plátců zdravotní péče došlo ke společnému koncensu zrušení podmínky užívání NPWT jen v hospitalizační péči. Úspěch jednání byl čistě podpořen čísly z databáze nemocných, která jednoznačně prokazují zkrácení doby léčby a úsporu ekonomických nákladů, zátěže zdravotnického personálu a hlavně zlepšení kvality života nemocných.
Dovolím si touto cestou poděkovat všem, kteří se podíleli a podporovali vznik tohoto kódu. Umožnili nám, zdravotníkům, poskytnout pacientům kvalitní a sofistikovanou metodu v ambulantní sféře a v současné nejednoduché epidemiologické situaci tak i snížit zátěž nemocnic.
plk. MUDr. Radek Doležel, Ph.D.; Ústřední vojenská nemocnice Praha, chirurgická klinika 2.LF UK a ÚVN
Od roku 2014 používáme na naší klinice s úspěchem ambulantně single-use (disposable) NPWT. Od 2. pol. 2020, kdy kód 51850 ztratil hospitalizační podmínku, využíváme ambulantně i plnohodnotnou konvenční podtlakovou terapii (NPWT) s kanystrovými systémy (např. na tlakové, venózní či diabetické defekty). Pacientům zapůjčujeme domů přístroje i kanystry po řádném poučení a pochopení obsluhy. Ty, u nichž volíme intermitentní mód, vybavujeme zpravidla i přídavnými proužky lepicí fólie, kdyby bylo potřeba systém přeci jen opravit.
V době pandemie nám ambulantní NPWT umožňuje doléčit časně propuštěné pacienty s infekty operačních ran. Ambulantní NPWT nám dává nově možnost zabezpečit neseptické pacienty s pooperačními komplikacemi (např. s dehiscencí čí infektem operační rány) bez nutnosti je znovu hospitalizovat. Ambulantní NPWT dokáže snížit frekvenci a počet ambulantních návštěv, aniž by tím jakkoliv utrpěla efektivita léčby.
MUDr. Matěj Pekař, Ph.D., MBA; Nemocnice Ostrava – Vítkovice, chirurgické oddělení
Rok 2020 byl v České republice průlomovým pro podtlakovou terapii. Díky úsilí paní docentky Veverkové a dalších zainteresovaných osob se povedlo domluvit s pojišťovnami na ambulantním režimu ošetřování pacientů pomocí podtlakové terapie. Pro nemocnice to znamená odlehčení v lůžkovém fondu. Podtlaková terapie se tak stává pro pacienty ještě více dostupná a přináší jim komfort terapie v domácím prostředí. Osobní zkušenosti na našem pracovišti s ambulantní NPWT terapií jsou pozitivní. Tato možnost ošetřování akutních i chronických ran umožnila opět posunout hranice léčby dál směrem k rychlejšímu a efektivnějšímu hojení ran našich pacientů.
Bc. Tetyana Sladovník; Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, I. chirurgická klinika
V rámci zkvalitňování služeb v oblasti péče o ránu již několikátý měsíc poskytujeme podtlakovou terapii VivanoTec pro naše pacienty v ambulantním režimu. Ambulantní podtlaková terapie v sobě skrývá několik benefitů jak pro pacienta, tak i pro poskytovatele služeb. Mezi výhody, které pacienti u ambulantní podtlakové terapie oceňují, patří zkrácení doby hospitalizace, příjemný pobyt v domácím prostředí, zkrácení doby hojení rány a bezbolestné hojení. Poskytování ambulantního podtlaku přináší benefity i pro poskytovatele služeb: zkrácení doby nutné pro hospitalizaci pacienta, menší ekonomickou zátěž pro poskytovatele, časovou nenáročnost, rychlost a pohodlnost výměny/převazu a urychlení hojení pacienta díky menší stresové zátěži během hospitalizace.