Problém vysokých amputací
- Podle statistik bylo v roce 2011 v České republice zaznamenáno 44 tisíc pacientů se syndromem diabetické nohy.
- Včasná diagnóza a adekvátní léčba v rámci specializované péče v podiatrických ambulancích může snížit procento amputací o 43−85 %.
- Zejména vysoké amputace (nad kotníkem) jsou spojené s vysokou mortalitou a invaliditou a výrazně zhoršují kvalitu života pacientů. Méně než 40 % pacientů přežívá tři roky, 30−40 % pacientů pět let.
- Celkem bylo v roce 2011 provedeno 10 408 amputací, v 38 % případů se jednalo o tzv. vysoké amputace. Projevuje se tak obecný pozitivní trend poklesu vysokých amputací a snaha o jejich další snížení až na pouhých 20 % případů.
Nové účinné terapie
- Pozitivní výsledky u pacientů s infikovanými ulceracemi vykazuje léčba larvální, ozónová a terapie podtlakem.
- Larvální terapie se využívá zejména pro odstranění odumřelé tkáně, je však také účinná v potlačování lokální infekce, podporuje hojení rány, zlepšuje prokrvení a růst nové tkáně, a výrazně tak snižuje nutnost amputací.
- Ozónová terapie působí jako účinná dezinfekce rány (ozón ničí povrchové struktury bakterií) a podporuje hojení, není však příliš efektivní v boji proti infekci a nepomáhá při odstraňování nekrotické tkáně.
- Podtlaková terapie v léčbě diabetické nohy má již své nezastupitelné místo. Kromě schopnosti průběžně odstraňovat exsudát a snižovat počet bakterií podporuje také granulaci a lokální prokrvení.
Zdroj: