Tržná poranění kůže jsou častým problémem u starších hospitalizovaných pacientů a jsou významnou příčinou špatného hojení ran u starší populace. Důvodem jejich vzniku je zejména zvýšená křehkost kůže spojená se stárnutím. Odborný text na www.woundsource.com shrnuje základní preventivní strategie zabraňující jejich vzniku a hlavní principy jejich léčby.
Prevence kožních trhlin
Prevence začíná identifikací jedinců, kteří mají vysoké riziko vzniku tržných poranění. Jsou to zejména ti, u nichž se již v minulosti podobné defekty kůže objevily, osoby s chronicky suchou pokožku, osoby s malým množstvím podkožního tuku a ti, kteří mají vyšší riziko pádu.
Preventivní strategie by měly zahrnovat:
- posouzení kůže při přijetí a dále rutinně po celou dobu hospitalizace pacienta
- optimalizaci nutričního stavu (což může vyžadovat doplňky stravy)
- pravidelnou hydrataci kůže pomocí hydratačních přípravků
- ochranu kůže pomocí oděvu (tj. dlouhé rukávy, podkolenky a kalhoty) nebo speciální ochranné prostředků (např. chrániče holení, polstrované rukávy)
- edukaci týkající se technik bezpečné manipulace s pacienty pro pečovatele a rodinné příslušníky
- zajištění bezpečného prostředí v okolí pacienta (tj. ochrana rohů nábytku, přiměřené osvětlení, odstranění koberců a jiných předmětů zvyšujících riziko zakopnutí, používání vhodných pomůcek pro přesun pacientů)
Léčba kožních trhlin
Při léčbě kožních trhlin je vhodné věnovat pozornost následujícímu:
- Kontrola krvácení – vyvíjíme mírný tlak, dokud krvácení neustane.
- Vyčištění rány – pomocí vody nebo fyziologického roztoku.
- Zarovnání okrajů rány – měly by být pokud možno vráceny na původní místo a kožní lalok jemně zarovnán s okolní tkání (např. pomocí vlhké vatové tyčinky nebo prstem chráněným rukavicí).
- Aplikace vhodného krytí – tj. síťka na bázi koloidu nebo silikonu; pěnové krytí; alginát vápenatý, pokud rána krvácí (nepoužívat adhezivní proužky).
- Převazy – pokud je to možné, nechte krytí na ráně po dobu několika dnů.
- Směr odstranění krytí – označte preferovaný směr odstranění (ve směru kožního laloku) na vnější straně krytí tak, aby osoba, která bude krytí odstraňovat, znovu neúmyslně ránu neobnovila.
- Infekce – pozorujte ránu kvůli příznakům infekce.