Zevní komprese neboli přiložení obinadla zabraňuje a zpomaluje rozvoj chronické žilní choroby.
Chronická žilní choroba
Onemocnění žil neboli chronická žilní choroba je označení pro situaci, při které žíly z dolních končetin nezvládají plnit svou funkci. Když jsou žíly zdravé, krev z končetin putuje zpátky směrem k srdci. Jsou-li však žilní stěna a žilní chlopně oslabené, je koloběh narušen a krev zůstává v dolních končetinách.
Co je to kompresivní terapie
Kompresivní terapie pomáhá při prevenci i léčbě nejčastější chronické rány – venózního bércového vředu, který je jedním z nejzávažnějších projevů onemocnění žilního systému. Dále se kompresivní terapie používá například pro léčbu lymfedému a onemocnění pohybového aparátu. Kompresivní terapie je nezbytnou součástí léčby chronické žilní choroby:
- tlak vnější bandáže zlepšuje návrat žilní krve směrem k srdci
- zevní komprese snižuje vysoký tlak v žilním systému dolních končetin
- oběhové poměry se mohou i zcela normalizovat (po dobu přiložení)
- zevní komprese urychluje hojení bércových vředů žilního původu
Správně přiložená bandáž pomáhá při léčbě
Přiložené obinadlo působí na končetinu požadovaným tlakem. Tlak způsobí, že se sníží průtok chorobně změněnými povrchovými žilami a naopak se zvýší průtok krve hlubokým žilním systémem. Je však důležité, abyste používali typ obinadla, který je určený právě pro vaše onemocnění. V případě, že zvolíte špatný typ, může být léčba neúčinná. Chybně zvolené obinadlo pak spíše ubližuje, než pomáhá.
Krátkotažná obinadla jsou málo elastická
Tento typ obinadel je nejúčinnější a nejzdravější pro léčbu onemocnění žilního systému, zejména pak bércových vředů žilního původu. Když se hýbete, je obinadlo spolehlivou oporou pro končetinu. Naopak, když jste v klidu, tlak na končetinu se snižuje. Obinadlo působí až na hluboký žilní systém a vytváří tak ideální podmínky pro léčbu. Díky svým vlastnostem může být jakékoliv krátkotažné obinadlo ponecháno i přes noc.
- nejsou elastická – nepruží
- mají vysoký pracovní a nízký klidový tlak
- mají lepší efekt na hluboký žilní systém
- jsou vhodná pro imobilní pacienty
- neomezují zásobování tepennou krví na periferii
Dlouhotažná obinadla jsou hodně elastická
Tento typ obinadel není vhodný pro léčbu venózního bércového vředu. Dlouhotažné obinadlo nedokáže ovlivnit stav hlubokého žilního systému, působí jen na povrchový žilní systém. Dlouhotažná obinadla jsou vhodná pouze pro léčbu pohybového aparátu.
- jsou elastická – pruží
- mají nízký pracovní a příliš vysoký klidový tlak
- mají slabý efekt na hluboký žilní systém
- jsou absolutně nevhodná pro imobilní pacienty
- mohou způsobit omezení zásobování periferie tepennou krví
Krátkotažné obinadlo Idealflex®
Obinadlo Idealflex je málo elastické. Když se hýbete, je obinadlo spolehlivou oporou pro končetinu. Naopak, když jste v klidu, tlak na nohu se snižuje. Obinadlo působí až na hluboký žilní systém a vytváří tak ideální podmínky pro léčbu bércového vředu žilního původu. Idealflex je měkké, prodyšné, neelastické obinadlo, které lze využít i jako sportovní bandáž. Lze jej prát při teplotách do 60 °C.
Více informací o obinadle Idealflex naleznete zde.
Tipy a triky pro snazší aplikaci
- Kompresivní obinadlo přikládejte ráno, v posteli - bandáž přiložte ještě předtím, než si sednete a svěsíte končetiny dolů k podlaze.
- Ošetřovaná noha je při přikládání v pravém úhlu - kotník a noha svírají při přikládání komprese pravý úhel, usnadňuje to následnou chůzi.
- Končetina se obvazuje celá, nezapomínejte na chodidlo a patu - dobře přiložený obvaz je oporou pro celou končetinu, neměli byste cítit bolest.
- Účinná bandáž končetinu pevně obepíná, nesmí ji však škrtit! - čím méně je bandáž poddajná, tím silnější je tlak, který působí na žíly.
Při léčbě bércových vředů je důležitý pohyb
Kompresivní obvaz přináší pacientovi úlevu již po prvním přiložení. Komprese není omezení, ale start pro ty, kteří se bojí, že při léčbě nemohou žít aktivně. Obvaz končetinu zpevní a zároveň má krycí funkci. Bez obav můžete vyrazit na procházku nebo cvičit doporučené cviky. Stále platí, že čím více se v rámci kompresivní terapie pohybujete, tím je účinek léčby vyšší. Pravidelným pohybem zlepšíte nejen svou psychiku, ale také funkci celého oběhového systému. Chcete vědět víc? Tipy a praktické ukázky prevence a správné životosprávy.
Krok za krokem ke správné bandáži
Nastavte nohu v kotníku do pravého úhlu a začněte první otáčkou nad prsty vždy zevnitř směrem ven.
Po 2-3 otáčkách kolem střední části chodidla obtočte obinadlem patu a obinadlo veďte přes vnitřní kotník zpět k nártu. Další otáčkou přes střed chodidla zafixujte spodní okraj otáčky kolem paty.
Další otáčkou nad kotníkem zafixujte horní okraj otáčky kolem paty.
Další dvě otáčky veďte hustě nad kotníkem (otáčky se musí alespoň ze 2/3 překrývat)...
...a potom ve strmých otáčkách veďte obinadlo přes celé lýtko až pod koleno a při kopírování tvaru končetiny jej veďte opět dolů a překryjte mezery mezi jednotlivými otáčkami. Konec obinadla zafixujte náplastí.
Druhé obinadlo přiložte na kotník protiběžně k obinadlu prvnímu, zvenku směrem dovnitř.
Veďte jednotlivé otáčky hustě od kotníku směrem ke kolenu. Otáčky se musí alespoň ze 2/3 překrývat. Všechny mezery mezi otáčkami musí být překryty (nesmí být vidět kůže).
Celou dobu dávejte pozor, aby se obinadlo na bérci odvíjelo a natahovalo pouze ve směru odvíjení, a po celou dobu přikládání obinadla nesmíte ztratit kontakt s kůží.
Hotový obvaz zafixujte náplastí.