Nejfrekventova­nějšími původci infekce v ranách jsou stafylokoky, streptokoky, klebsiely, kvasinky nebo pseudomonády. Pokud dojde ke kritické kolonizaci rány, objeví se bolest, zarudnutí, otok, hnisavý povlak a sekrece z rány (nebo změna barvy exsudátu), zápach a zpomalení procesu hojení.

Autolytický débridement umožňuje potlačení infekce

U infikované rány s výraznou hnisavou sekrecí je nutná každodenní výměna krytí. Dlouhé intervaly mezi převazy jsou rizikovým faktorem pro rozvoj anaerobní infekce nebo další rozšíření infekce. V moderní léčbě ran se k potlačení místní infekce nejčastěji využívá autolytický debridement, který zvyšuje aktivitu makrofágů. Používá se například aktivně čisticí savé krytí – HydroClean, které odstraňuje nekrózy, odsává exsudát s bakteriemi, toxiny a detritem a uzavírá jej v savém jádře.

Při větší produkci exsudátu lze k vyčištění spodiny rány použít kalciumalginát – Sorbalgon. U infikovaných ran je vhodné též použití antiseptických krytí s jodem či aktivním uhlím nebo krytí s obsahem stříbra – Atrauman Ag, to působí i na bakterie, které jsou rezistentní vůči ATB léčbě – např. MRSA. Při vyšší exsudaci rány je vhodné doplnit síťové materiály ještě o absorpční krytí – např. PermaFoam v kombinaci s Atraumanem Ag.

Základní kroky léčby infikovaných ran

  • odstranit infekci a často i zápach
  • zajistit vlhké prostředí
  • odvést nebo absorbovat nadbytečný exsudát

Produkty vhodné pro léčbu infikovaných ran

HydroClean®
Savý polštářek rychle a spolehlivě čistí rány. Hodí se hlavně na komplikované rány.
Atrauman® Ag
Nepřilnavé bariérové krytí s obsahem stříbra pro atraumatickou léčbu ran
Ideal Neo®
Trvale elastické krátkotažné obinadlo k léčbě onemocnění žilního systému