Studie zveřejněná v PLoS ONE naznačuje, že u pacientů s popáleninami dochází k dramatickým změnám v mikroflóře gastrointestinálního traktu. Vědci na Loyola University v Chicagu zjistili, že u pacientů, kteří utrpěli vážné popáleniny, došlo k obrovskému nárůstu v enterobakterií, které zahrnují patologické bakterie, jako je E. coli či Salmonella, a mohou být potenciálně škodlivé. Navíc se odpovídajícím způsobem snížilo množství prospěšných bakterií, které za normálních podmínek potlačují růst škodlivých bakterií.
Nerovnováha ve střevní mikroflóře je zdraví škodlivá
U zdravých jedinců obsahuje gastrointestinální trakt více než 100 bilionů bakterií, které souhrnně nazýváme střevní mikrobiom a které žijí symbioticky a jsou pro organismus prospěšné. Pokud je tato zdravá rovnováha narušena, nastává tzv. dysbióza. S dysbiózou bývá spojeno mnoho chorobných stavů, včetně zánětlivého onemocnění střev, obezity, revmatoidní artritidy či diabetu.
Při těžkých popáleninách se množí enterobakterie
Výzkumníci analyzovali fekální vzorky čtyř těžce popálených pacientů. Vzorky byly odebrány 5 až 17 dnů po zranění. Mikrobiomy těchto pacientů byly porovnány s mikrobiomy kontrolní skupiny 8 pacientů, kteří utrpěli pouze drobné popáleniny.
U těžce popálených pacientů tvořily enterobakterie v průměru 31,9 % všech bakterií střevního mikrobiomu. U pacientů s menšími popáleninami představovaly pouze 0,5 % střevního mikrobiomu. Podle autorů studie může taková nerovnováha bakterií přispět k sepsi či jiným infekčním komplikacím, které způsobují 75 % všech úmrtí u pacientů s těžkými popáleninami. Plánují proto další studie, které by tuto hypotézu potvrdily.
Probiotika jako možná léčba
Zdá se, že popáleniny nebo jiná traumatická poranění způsobují začarovaný kruh: v reakci na zranění imunitní systém těla zahájí zánětlivou reakci, která způsobí nerovnováhu střevního mikrobiomu, což dále posílí zánětlivou reakci a nerovnováhu dále prohloubí. Tato zjištění naznačují, že by pacienti s popáleninami i s traumaty jiného typu mohli mít prospěch z léčby pomocí probiotik. Bude však zapotřebí další výzkum, který by určil, zda by aplikace probiotik mohla obnovit zdravou střevní mikroflóru a snížit riziko sepse a dalších infekčních komplikací.
Zdroj:
http://www.medicalnewstoday.com/…s/296526.php
http://journals.plos.org/plosone/article?…