Nedávná zjištění amerických výzkumných pracovníků z Lékařského centra na Univerzitě v Georgetown (USA) by mohla přinést nový neotřelý pohled na problematiku hojení ran. Podle webových stránek ScienceDaily.com totiž upozorňují na další možnou příčinu nehojících se ran – autoimunitní onemocnění.
Přišli na to revmatologové
Hlavním podnětem pro zahájení výzkumu se stala pozorování revmatologů. Všimli si skutečnosti, že jejich pacientům trpícím autoimunitním onemocněním se velmi pomalu hojí jakékoliv otevřené rány. Jejich léčba často vyžadovala ještě delší dobu než u diabetiků, jejichž onemocnění je všeobecně známou příčinou chronických a nehojících se ran.
Překvapivé zjištění
Do studie bylo zařazeno 340 pacientů s otevřenými špatně se hojícími ranami, převážně bércovými vředy. 49 % z nich trpělo diabetem, což není neobvyklé. Překvapivé bylo spíše zjištění, že 23 % pacientů trpělo autoimunitním onemocněním, většinou revmatoidní artritidou, lupusem nebo livedoidní vaskulopatií. Spojení mezi těmito poměrně vzácnými chorobami a chronickými ranami přitom často zůstává nerozpoznáno.
Nový pohled na diagnostiku a léčbu chronických ran
Výzkumný tým doufá, že díky jejich studii budou lékaři při diagnostice a léčbě chronických ran brát v potaz také možné existující autoimunitní choroby pacienta. Autoři uznávají, že plošné testování pacientů s komplikovanými ranami na autoimunitní onemocnění je příliš invazivní a nákladné. Pokud však pacient trpí chronickou ranou bez zjevné příčiny, doporučují lékařům zaměřit svou pozornost také na možnou přítomnost autoimunitního onemocnění.
Zdroj: