Základem léčby bércových vředů je odstranění, nebo alespoň zmírnění příčin, které toto onemocnění vyvolaly. Správně nastartovaná léčba vždy začíná u důkladného vyčištění spodiny rány. Teprve poté může začít samotný proces hojení. Více informací o léčbě najdete v sekci fáze hojení.
Pro léčbu venózních vředů je vhodná vlhká a kompresivní terapie
Účinnou léčbu bércových vředů žilního původu představuje kombinace vlhké a kompresivní terapie. Produkty vlhké terapie ránu chrání před infekcí, čistí ji a udržují v ní ideální vlhké prostředí, které je nezbytné pro úspěšné hojení. Kompresivní léčba využívá příznivých účinků působení zevního tlaku ke zlepšení oběhových poměrů v žilním systému na dolních končetinách.
Používejte málo elastická obinadla s krátkým tahem
Krátkotažná obinadla jsou málo elastická. U málo elastického obinadla je klidový tlak nízký, zatímco když se hýbeme nebo pracujeme, tlak se zvyšuje. Tento typ bandáže je nejúčinnější a nejzdravější pro léčbu chronických ran. Bandáž totiž působí na hluboký žilní systém a vytváří tak ideální podmínky pro léčbu. S krátkotažným obinadlem se můžete bez obav pohybovat, chodit na procházky nebo cvičit – v takových chvílích se tlak naopak zvyšuje.
Více informací o kompresivní terapii.